Cotoneaster (Cotoneaster franchetii) (Cotoneaster franchetii)

Foto: Len Worthington, CC BY-SA 2.0 · bron

Snoeigids · Heester

Cotoneaster (Cotoneaster franchetii) snoeien: wanneer en hoe

Cotoneaster franchetii

Snoei een Cotoneaster (Cotoneaster franchetii) in februari–maart.

Feiten op een rij
Snoeimaandenfebruari–maart
Broedseizoen (15 maart–15 augustus)Let op in maart
Bloeijuni
Goed voor bijen, vlinders en vogelsJa, voor bijen en vogels
Inheems in BelgiëNee, aangeplant
Giftig voor mens en huisdierJa, let op met kinderen en huisdieren

Wanneer snoei je een Cotoneaster (Cotoneaster franchetii)?

Hij heeft nauwelijks snoei nodig. Wil je hem vormen of uitdunnen, doe dat dan in februari–maart, voor hij uitloopt.

Wat snoei je nog in die maanden? februari · maart

Hoe snoei je een Cotoneaster (Cotoneaster franchetii)?

  1. Neem enkele oude of in elkaar gegroeide takken helemaal aan de voet of bij een zijtak weg; zo behoud je de sierlijke vorm.
  2. Knip te lange takken terug tot op een zijtak die naar buiten wijst.
  3. Scheer hem niet in een strak blok of een bol: dan verlies je de overhangende takken, de bloemen en de bessen.
  4. Een verwaarloosde struik verdraagt een stevige verjongingssnoei en loopt weer uit uit het oude hout.

Hoeveel snoei je, en hoe vaak?

  • Eén snoeiperiode per jaar: februari–maart.
  • Snoei met mate: haal nooit meer dan ongeveer een derde van de struik in één keer weg.

Wat merkt de natuur ervan?

  • Snoei je in maart, dan kan dat in het broedseizoen vallen (15 maart–15 augustus). Kijk eerst goed of er geen vogels nestelen: een bezet nest verstoren is verboden.
  • Cotoneaster (Cotoneaster franchetii) bloeit in juni: dan komen er bijen op af.
  • Snoeiafval kan op een takkenril of takkenhoop in een hoek van de tuin: een schuilplaats voor egels, winterkoninkjes en insecten.

Veelgemaakte fouten

  • Knippen zonder eerst te kijken of er vogels nestelen.
  • Een stomp laten staan of vlak tegen de stam zagen: zaag net buiten de takkraag.

Let op: Ontsmet je snoeischaar na het wegknippen van zieke takken, om bacterievuur niet te verspreiden. Cotoneaster (Cotoneaster franchetii) is giftig: draag handschoenen en houd snoeiafval weg van kinderen, huisdieren en vee.

In de buurt: verwante snoeigidsen

Fiche: Cotoneaster (Cotoneaster franchetii) · Snoeikalender en basisregels

Deze gids is samengesteld uit de fiche en de snoeikalender van Bladwijzer.

Laden…