
Foto: Mutante, CC BY-SA 3.0 · bron
Snoeigids · Heester
Hortensia (Hydrangea aspera) snoeien: wanneer en hoe
Hydrangea aspera
Snoei een Hortensia (Hydrangea aspera) in maart–april.
| Snoeimaanden | maart–april |
|---|---|
| Broedseizoen (15 maart–15 augustus) | Let op in maart–april |
| Bloei | juli–augustus |
| Goed voor bijen, vlinders en vogels | Ja, voor bijen |
| Inheems in België | Nee, aangeplant |
Wanneer snoei je een Hortensia (Hydrangea aspera)?
Eind maart tot april, als de knoppen uitlopen en je goed ziet welk hout dood is.
Hoe snoei je een Hortensia (Hydrangea aspera)?
- Knip dode en bevroren takken terug tot op gezond hout.
- Knip de uitgebloeide schermen af boven een paar gezonde knoppen.
- Haal om de paar jaar een oude, kale tak aan de voet weg om de struik jong te houden.
- Laat de andere takken ongemoeid: hard terugsnoeien kost bloemen.
Hoeveel snoei je, en hoe vaak?
- Eén snoeiperiode per jaar: maart–april.
- Snoei met mate: haal nooit meer dan ongeveer een derde van de struik in één keer weg.
Wat merkt de natuur ervan?
- Snoei je in maart–april, dan kan dat in het broedseizoen vallen (15 maart–15 augustus). Kijk eerst goed of er geen vogels nestelen: een bezet nest verstoren is verboden.
- Hortensia (Hydrangea aspera) bloeit in juli–augustus: dan komen er bijen op af.
- Snoeiafval kan op een takkenril of takkenhoop in een hoek van de tuin: een schuilplaats voor egels, winterkoninkjes en insecten.
Veelgemaakte fouten
- Knippen zonder eerst te kijken of er vogels nestelen.
- Een stomp laten staan of vlak tegen de stam zagen: zaag net buiten de takkraag.
Let op: Snoei hem niet kort zoals een boshortensia: de bloemen komen aan de toppen van takken die al op de struik staan.
In de buurt: verwante snoeigidsen
Fiche: Hortensia (Hydrangea aspera) · Snoeikalender en basisregels
Deze gids is samengesteld uit de fiche en de snoeikalender van Bladwijzer.