
Foto: Forest and Kim Starr, CC BY 3.0 us · bron
Siergras · Cyperaceae
Carex buchananii
In andere talen: Laîche de Buchanan (Français) · Leatherleaf sedge (English)
Carex buchananii is een groenblijvende zegge uit Nieuw-Zeeland, waar hij groeit op open, vaak wat vochtige plaatsen. Hij vormt een rechtopgaande pol van smalle, fijne bladeren die bovenaan sierlijk overbuigen en aan de toppen vaak krullen. Het blad is het hele jaar door koperbruin tot roodbruin, wat in een groene tuin een opvallend warm accent geeft. De bloei in juni en juli is onopvallend: kleine bruine aartjes tussen het blad. Die kleur is geen teken dat de plant dood is, maar zijn natuurlijke tint: knip hem dus niet terug.
Licht
Zon of halfschaduw
liefst wat zon
Vocht
Droog tot normaal
geen natte voeten
Grond
Zand of leem
elke zuurtegraad
Winterhard
tot -15 °C
jonge planten beschermen
Grootte
0,6 m
hoog, 0,5 m breed
Bloei
juni–juli
| Snoeimaanden | maart–april |
|---|---|
| Hoogte | 0,6 m |
| Inheems in België | Nee, aangeplant |
| Giftig voor mens en huisdier | Niet als giftig bekend |
| Bloei | juni–juli |
Herkennen
Hoe herken je een Carex buchananii?
- Groeivorm
- Rechtopgaande pol van ongeveer 60 cm hoog en 50 cm breed; de bladtoppen buigen over.
- Blad
- Smal en fijn, koperbruin tot roodbruin, vaak met gekrulde toppen; groenblijvend in die kleur.
- Bloem
- Onopvallende, bruine aartjes in juni en juli, tussen het blad.
- Stengel
- Driekantig, zoals bij de meeste zeggen.
- Wortels
- Een vezelige pol zonder uitlopers; hij zaait zich soms wat uit.
Bloei: juni–juli · Planten: maart–mei · Snoeien: maart–april
In je tuin
Waarom in je tuin?
- Kleur in alle seizoenen: koperbruin blad dat ook in de winter blijft.
- Een rechtopgaande vorm die structuur geeft tussen ronde, groene planten.
- Een mooi contrast met zilvergrijs, blauw of limoengroen blad en met oranje bloemen.
- Geschikt voor een pot op het terras, een grindtuin of de rand van een border.
- Verdraagt droogte als hij eenmaal geworteld is.
- Weinig werk: enkel in het voorjaar oude bladeren uitkammen.
Waar staat een Carex buchananii graag?
- Zon of halfschaduw; in de zon kleurt het blad het warmst.
- Lichte, doorlatende grond: zand of leem, zuur tot kalkrijk.
- Droog tot normaal vochtig; geen natte voeten in de winter.
- Een beschutte plek helpt hem door strenge winters.
- Reken op 40–50 cm tussen de planten.
- Licht
- Zon en halfschaduw
- Grondsoort
- Zand of leem
- Zuurtegraad
- Niet kieskeurig
- Vocht
- Droog of normaal
- Grootte
- 0,6 m hoog, 0,5 m breed
- Winterhard
- Winterhard (tot -15 °C)
Mooi samen met
- Blauw schapengras: Blauwgrijze pollen naast het koperbruine blad.
- Wolfsmelk: Limoengroene bloemen en groenblijvend blad als fris contrast.
- Purperklokje: Limoengroene of zilverkleurige rassen lichten op naast de bruine zegge.
- Lavendel: Grijs blad en paarse bloemen op dezelfde droge, zonnige plek.
Onderhoud
Hoe en wanneer plant je een Carex buchananii?
Planten in maart–mei.
- Plant in maart, april of mei, zodat hij voor de winter goed geworteld is.
- Graaf een plantgat twee keer zo breed als de kluit; meng in zware grond wat grind of grof zand door.
- Zet de plant even diep als in de pot en druk de grond aan.
- Laat 40–50 cm tussen de planten, of zet hem alleen in een pot van minstens 30 cm doorsnede.
- Geef meteen water en de eerste zomer bij droogte.
- Leg eventueel grind rond de voet: dat staat mooi bij het bruine blad en houdt de pol droog.
Verzorgen
- Water
- Na de eerste zomer zelden nodig; in een pot geef je water als de bovenste centimeters droog zijn.
- Bemesten
- Niet nodig in de tuin. In een pot in april wat organische mest.
- Opruimen
- Kam in maart–april de dode bladeren uit met gehandschoende handen.
- Verjongen
- Na enkele jaren wordt de pol in het midden minder mooi; scheur hem of vervang hem door een zaailing.
- Verpotten
- Om de twee à drie jaar in het voorjaar in een iets grotere pot met verse potgrond.
Tip: Zet hem naast zilvergrijs of limoengroen blad: naast elkaar komen beide kleuren veel beter tot hun recht dan apart.
Wanneer snoei je een Carex buchananii?
Snoeimaanden: maart–april.
Wanneer: Hij wordt niet teruggeknipt. In maart–april kam je enkel de oude, dode bladeren uit.
Hoe:
- Trek met gehandschoende handen of een kleine hark door de pol om losse, dode bladeren te verwijderen.
- Knip enkel echt verdorde bladeren aan de voet weg.
- Knip de pol nooit kort: een groenblijvende zegge herstelt daar slecht van.
Let op: Het bruine blad is niet dood, maar zijn natuurlijke kleur. Draag handschoenen bij het uitkammen: de bladranden kunnen ruw zijn.
Vermeerderen
- Scheuren
- In april–mei een pol opgraven en in een paar stukken met wortels verdelen; meteen herplanten en water geven.
- Zaaien
- Zaai rijp zaad in het voorjaar in potjes en houd het vochtig; zaailingen krijgen dezelfde bruine kleur.
- Zaailingen
- Hij zaait zich soms zelf uit; graaf jonge zaailingen in het voorjaar met een kluitje uit en verplant ze.
Hoe komt een Carex buchananii de winter door?
Winterhard tot −15 °C: jonge planten beschermen.
- Winterhard tot ongeveer −15 °C: in de meeste Belgische winters geen probleem.
- Natte grond in de winter is gevaarlijker dan vorst; zorg voor een doorlatende bodem.
- Laat de pol staan: het koperbruine blad is een sieraad in de wintertuin.
- In een pot: zet hem bij strenge vorst tegen een muur en pak de pot in.
Ziektes en plagen
- Wortelrot: De pol wordt slap en rot aan de voet na een natte winter. Plant op doorlatende grond en zet potten op voetjes.
- Lijkt dood: Het bruine blad wordt vaak voor dood aangezien. Kijk aan de voet: verse bladeren zijn soepel en glanzend.
- Kaal midden: Oude pollen worden in het midden kaal. Scheur ze of vervang ze door zaailingen.
- Doffe kleur: In te veel schaduw wordt het blad minder warm van kleur. Geef hem een zonnigere plek.
Het jaar rond
- Januari: Koperbruin winterblad. Pot beschermen bij strenge vorst.
- Maart: Dode bladeren uitkammen.
- April: Planten of scheuren. Laatste dode bladeren verwijderen.
- Mei: Planten. Potten verpotten.
- Juni: Onopvallende bloei. Potten water geven.
- Juli: Water geven bij lange droogte.
- September: Zaailingen opzoeken.
- November: Laten staan. Potten op voetjes zetten.
- December: Kleur in de wintertuin.
Jij en deze soort
Wist je dat?
- Veel zeggen uit Nieuw-Zeeland hebben van nature bruin, koper- of bronskleurig blad; dat is geen teken van ziekte.
- Zeggen zijn geen echte grassen: je herkent ze meestal aan hun driekantige stengels.
- De soort is genoemd naar John Buchanan, een Schotse plantkundige die in de 19e eeuw de flora van Nieuw-Zeeland bestudeerde.